تبلیغات

تزریق دارو به تومورهای سرطانی با استفاده از اسپرم

استفاده از اسپرم، برای تزریق دارو به تومورهای سرطانی

شیمی درمانی، یکی از رایج ترین روش های درمان سرطان است. ولی از آنجایی که در این روش سلول های سالم نیز تخریب می شوند، اثرات جانبی بسیاری به دنبال دارد.

پیدا کردن روشی برای درمان این بیماری مهلک که به حداقل اثرات جانبی منجر شود یکی از چالش هایی است که محققان به دنبال غلبه بر آن هستند.

یکی از تیم های فعال در این زمینه به نام انستیتو تحقیقات مواد و حالت جامد لیبنیز به تازگی نشان داده اند که می توان از اسپرم به عنوان ابزاری برای انتقال مؤثر دارو استفاده کرد.

تزریق دارو به تومورهای سرطانی با استفاده از اسپرم

تزریق دارو به تومورهای سرطانی با استفاده از اسپرم

اسپرم ها از مزایای زیادی برای انتقال داروها برخوردارند برای مثال آنها به صورت طبیعی در حال حرکت هستند، با ایجاد روکش برای داروها از درز کردن یا رقیق شدن آنها جلوگیری کرده و در برابر آنزیم های مهاجم از این مواد محافظت می کنند.

علاوه بر این برخلاف دیگر سلول ها و باکتری های خارجی به تحریک سیستم ایمنی بدن یا ایجاد کلونی های ناخواسته منجر نمی شوند.

این محققان از طریق خیساندن داروها در اسپرم آنها را به درون اسپرم وارد کرده و سپس با استفاده از کلاهک های مغناطیسی آنها را به سمت سلول های سرطانی هدایت کرده اند.

هنگام برخورد این مواد با توده سرطانی چنگک های کلاهک باز شده و اسپرم ماده را به درون سلول های سرطانی منتقل می کند، این در حالی است که در روش های دیگر داروها تا این حد به سلول نفوذ نمی کنند.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از این روش دارویی به نام «دوکسوروبیسین» (Doxorubicin) را به یک تومور آزمایشی تزریق کرده و طی 72 ساعت 90 درصد از حجم آن را کاهش داده اند.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار