تبلیغات

احادیثی از پیامبر اکرم (ص) درباره حقوق حیوانات

احادیثی از پیامبر اکرم (ص) درباره حقوق حیوانات مجموعه: احادیث و سخنان بزرگان حدیث در مورد حقوق حیوانات,احادیثی درباره حقوق حیوانات,احادیثاحادیثی گهربار درباره حقوق حیوانات

۱- رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله: أینَ صاحِبُها ؟ مُروهُ فلْیَسْتعِدَّ غَدا للخُصومَهِ . (۱)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود: صاحب او کجاست ؟ به او بگویید خودش را براى شکایت [این شتر در قیامت] آماده کند.

2- عنه صلى الله علیه و آله: إنّ اللّه َ یُحِبُّ الرِّفْقَ و یُعینُ علَیهِ، فإذا رَکِبْتُمُ الدَّوابَّ العُجْفَ فأنْزِلوها مَنازِلَها ، فإنْ کانتِ الأرضُ مُجْدِبَهً فانْجوا عَنها ، و إنْ کانتْ مُخْصِبهً فأنْزِلُوها مَنازِلَها . (۲)

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: خداوند ملایمت و مدارا کردن را دوست دارد و بر انجام آن کمک مى کند. پس، هرگاه چارپایان لاغر را سوار شدید، آنها را در منزلهایشان فرود آورید . اگر زمین خشک و بى گیاه بود با شتاب از آن بگذرید و اگر سرسبز و پر علف بود، آنها را در آن جا استراحت دهید.

۳- عنه صلى الله علیه و آله: ارْکَبوا هذهِ الدَّوابَّ سالِمَهً و اتَّدِعُوها سالِمَهً ، و لا تَتَّخِذوها کَراسِیَّ لأحادیثِکُم فی الطُّرُقِ و الأسْواقِ ، فَرُبَّ مَرْکوبَهٍ خَیرٌ مِن راکِبِها و أکْثَرُ ذِکْرا للّه ِ تبارکَ و تعالى مِنهُ . (۳)

 پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: چارپایان سالم را سوار شوید و آنها را سالم نگه دارید و آنها را کرسى خطابه و صحبتهاى خود در کوچه ها و بازارها نکنید؛ زیرا بسا مرکوبى که از سوارش بهتر و بیشتر از او به یاد خداوند تبارک و تعالى باشد.

 
4- عنه صلى الله علیه و آله: لَو غُفِرَ لَکُم ما تَأتونَ إلى البَهائِم لَغُفِرَ لَکُم کَثیرا . (۴)

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: اگر ستمى که به حیوانات مى کنید بر شما بخشیده شود، بسیارى از گناهان شما بخشوده شده است.

۵- عنه صلى الله علیه و آله: أ لاَ تَتَّقی اللّه َ فی هذهِ البَهیمَهِ الّتی مَلّکَکَ اللّه ُ تعالى إیّاها ؟! فإنّهُ شَکا إلَیّ أنّکَ تُجیعُهُ و تُدْئبُهُ . (۵)

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: آیا درباره این بى زبانى که خداوند در اختیار تو گذاشته است، از خدا نمى ترسى؟! او از درد و رنجى که به وى مى رسانى نزد من شکایت کرد.

پی نوشت:
۱.بحار الأنوار
۲.. الکافی
۳.کنز العمّال
۴.. کنز العمّال
۵.کنز العمّال

منبع: hadith.net

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار