تبلیغات

پماد نیتروفورازون موارد مصرف و عوارض این دارو

پماد نیتروفورازون و موارد کاربردی آن

نام تجاری پماد نیتروفورازون Furacin و Nitrofurazone می باشد و نیتروفورازون نام ژنریک این پماد می باشد. این پماد جزء گروه دارویی-درمانی، مشتق صناعی نیتروفوران-آنتی بیوتیک موضعی است.

طبقه بندی پماد نیتروفورازون در بارداری جزء گروه C است. این دارو فقط به شکل کرم موضعی ۰.۲ درصد وجود دارد.

این پماد به منظور درمان سوختگی استفاده می شود. ضمن اینکه این پماد سوختگی بعد از پیوند پوستی و قبل از جراحی کاربردی می باشد.

پماد نیتروفورازون

روش و میزان مصرف نیتروفورازون

این پماد به صورت مستقیم روی قست مورد نظر مالیده می شود. مصرف این دارو با توجه به پانسمان هر چند روز یک بار یا هر روز انجام میگیرد.

مکانیسم اثر این دارو، آنزیم های لازم برای متابولیسم کربوهیدرات را ماد می کند و بدین شکل اثرش آشکار می شود.

این پماد به طور مستقیم بر روی قسمت مورد نظر مالیده می شود. مصرف این دارو با توجه به پانسمان هر چند روز یک بار یا هر روز انجام می گیرد.

این پماد طیف گسترده ضد تریپانوزومی و ضد باکتریایی را دارا می باشد.

پماد نیتروفورازون

نکات مهم در مصرف نیتروفورازون

پماد نیتروفورازون در درمان سوختگی های درجه ۲ و ۳ مخصوصاً در صورت مقاومت دارویی کاربردی است. از بین بردن احتمال عفونت باکتریایی بعد از پیوند پوست یا عفونت محل دهنده پیوند با نیتروفورازون امکان پذیر است.

نکته: افرادی که به دارو حساسیت دارند، از آن مصرف نکنند.

موارد مصرفی احتیاطی کودکان دوران بارداری و شیردهی مبتلایان فاویسم افراد دارای اختلال کلیوی عوارض جانبی

هر دارو ممکن است متناسب با اثرات درمانی، عوارض داشته باشد. در صورت بروز مواردی مانند واکنش های حساسیتی مانند ادم موضعی، خارش و بثورات جلدی و درماتیت تماسی آلرژیک به پزشک مراجعه کنید.

پماد نیتروفورازون

در صورت بروز عفونت ثانویه با داروی نیتروفورازون، باید مصرف آن قطع و به پزشک مراجعه شود. عفونت ثانویه معمولاً توسط ارگانیسم های  غیر حساس، پسودومونا و قارچ ها ایجاد می گردد. از نزدیک کردن دارو به چشم خودداری کنید. در صورت عدم بهبودی و بدتر شدن وضعیت ضایعه به پزشک مراجعه کنید. این دارو را در دمای اتاق(دمای معمولی) و به دور از نور مستقیم و حرارت نگه دارید. مصرف این دارو مخصوصاً برای کودکان باید طبق نظر پزشک باشد. عارضه نداشتن این دارو در دوران بارداری به اثبات نرسیده و باید مصرف آن در ایام بارداری زیر نظر پزشک انجام گیرد.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار