تبلیغات

فحاشی در اینستاگرام و فضای مجازی ایران

فحاشی در اینستاگرام و فضای مجازی ایران فحش و حرف های زننده در اینستاگرام و فضای مجازی عادتی برای عده ای از کاربران ایرانی شده است .

بدون هیچ شکی میتوان گفت که هیچکس از فحش خوردن خود و خانواده اش خوشحال نمیشود و فحش دادن به دور از ادب و نزاکت است .

متاسفانه فضای مجازی اللخصوص اینستاگرام در ایران به شدت حاوی فحش ها و حرف های زننده می باشد که به وفور در نظرات ستارگان و حتی در صفحات دیده میشود .

فحاشی در اینستاگرام و همچنین فحش دادن در فضای مجازی آنقدر عادی شده است که شاید عده ای آن را جزو فرهنگ مردم کشور ما میدانند و میگویند بدون فحش دادن فرهنگ ما دچار مشکل میشود .

فحاشی در اینستاگرام و فضای مجازی ایران

کامنت‌ها و پیام‌های حاوی الفاظ زننده و زشتی که زیر پست بسیاری از افراد به ویژه شخصیت‌های سرشناس و معروف مثل فوتبالیست‌ها، بازیگران، هنرمندان عرصه موسیقی و دیگر افراد نام آشنا به ثبت می‌رسد، علاوه بر توهین به افراد مورد نظر پیامدهای ناخوشایند دیگری هم به دنبال دارد.

معضلی که هر روز به نوعی جدید بر افزایش بی اخلاقی ها و نقض حقوق سایر کاربران حقیقی دامن می‌زند و جنجال‌های رسانه‌ای متعددی را ایجاد می‌کند و گاهی کشمکش‌های جدی و نگران کننده‌ای را در میان کاربران به راه می‌اندازد و دامنه آن به دنیای حقیقی باز می‌کند.

متأسفانه فحاشی افراد زیر پست‌ها و پیام‌های سایر کاربران فضای مجازی، به ویژه در صفحه شخصی افراد مشهور و سرشناس این روزها در حال گسترش است و عدم تحمل نظرات متفاوت با نظر دیگر افراد منجر به بروز چنین رفتارهای سخیفی می‌شود.

به گفته امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و رفتار شناس نحوه فعالیت و عملکرد افراد در صفحات مجازی به اصطلاح شخصی آن‌ها برگرفته از رفتار این افراد در دنیای حقیقی زندگی‌شان است و این اشخاص با وجود همه تلاشی که برای بهتر جلوه دادن رفتار خود به کار می‌گیرند، در مواقع مختلف شخصیت واقعی خود را نمایش می‌دهند.

این رفتار شناس در ادامه تصریح کرد: افراد در صفحات مجازی مختلف شبکه‌های اجتماعی سعی در بروز رفتاری متفاوت از دنیای حقیقی دارند و شخصیت خود را به گونه‌ای مطلوب و مخاطب پسند معرفی می‌کنند و تمام تلاش خود برای تحقق این هدف را به کار می‌گیرند.

قرائی مقدم اضافه کرد: بسیاری از افراد با ایجاد صفحات با اسامی مستعار و ناشناس فعالیت خود در صفحات مجازی را آنطور که دوست دارند دنبال می‌کنند و در بسیاری از این صفحات ناشناس موضوع فحاشی و بد دهنی کاربران با یکدیگر معضلی جدی و مغایر با فرهنگ ایرانی اخلاق مدار است.

وی تاکید کرد: متأسفانه فحاشی افراد زیر پست‌ها و پیام‌های سایر کاربران فضای مجازی، به ویژه در صفحه شخصی افراد مشهور و سرشناس این روزها در حال گسترش است و عدم تحمل نظرات متفاوت با نظر دیگر افراد منجر به بروز چنین رفتارهای سخیفی می‌شود.

این جامعه شناس در ادامه افزود: سواد رسانه‌ای اغلب افراد محدود است و ورود آن‌ها با کمترین آگاهی و دانشی در زمینه فعالیت و حضور در فضای مجازی، در نهایت به فحاشی و بددهنی منتهی می‌شود و متاسفانه چنین آسیبی روبه گسترش است و افراد با طرز رفتارهای متفاوت در موقعیت‌های مجازی و حقیقی، به مرور دچار دو گانگی شخصیت می‌شوند.

قرائی مقدم همچنین بر ضرورت تربیت و آگاهی بخشی والدین و نظارت بر نحوه حضور فرزندان در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: پدر و مادر باید به فرزند خود بیاموزند که فضای مجازی و رفتار کلامی و نوشتاری افراد با نحوه رفتار در دنیای واقعی هیچ تفاوتی ندارد و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز باید مراقب گفتار و رفتار خود باشند.

با وجود نکات بیان شده درباره فحاشی، این نکته را هم به خاطر بسپارید که بروز هر نوع رفتاری به مرور به عنوان یک تیکِ شخصیتی در ما نهادینه می‌شود و نحوه رفتار ما در دنیای واقعی به سمت آن تغییر پیدا خواهد کرد.

کاربران فضای مجازی در نظر داشته باشند که به گفته مسئولان پلیس سایبری توهین، فحاشی و تهدید در فضای مجازی از مصادیق بارز جرم است و افراد می‌توانند برای طرح شکایت خود از کاربران فحاش در شبکه‌های اجتماعی اقدام کنند.

هر گونه رفتاری که دارای فحاشی، دوهین و تهدید و همچنین مواردی چون مورد تمسخر قرار دادن افراد، از جمله جرائمی است که قانون جرائم سایبری، مجازات مختلفی چون حبس، جزای نقدی و دیگر مجازات برای اینگونه جرائم تعیین کرده است و مراجع قضایی وظیفه رسیدگی به این قبیل شکایات را دارند.

مخالفان نظر و عقیده افراد سرشناسی چون سلبریتی‌ها و شخصیت‌های سیاسی و همچنین مسئولان مختلف دیگر دستگاه‌ها گاهی مخالفت خود را در قالب کامنت‌هایی با مضامین توهین، افتراء، فحاشی و تمسخر آن‌ها ثبت کرده و متاسفانه گاهی با واکنش مثبت و همراهی سایر کاربران مواجه می‌شوند.

گذری کوتاه در صفحات مجازی افراد مشهور نشانگر این واقعیت تلخ است که بسیاری از کاربران لحنی دور از ادب و اخلاق در ثبت کامنت خود در واکنش به پیام‌ها و پست‌های منتشر شده در صفحه این افراد دارند و این معضل تنها مختص کاربران داخلی نیست.

باشگاه خبرنگاران

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار