تبلیغات

منتور کیست؟ نقش مربی در زندگی

عاملان هویت، افراد و نهادهایی هستند که عامدانه در شکل‌گیری هویت سایرین ایفای نقش می‌کنند.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ از شخصیت «اِم»، که نقشش در آخرین فیلم مجموعه جیمز باند توسط جودی دنچ بازی شد، اغلب به عنوان مربی جیمز باند یاد می‌شود.

اما مربی چه کاربردی دارد؟ او اغلب با تجربه و دانش خود، رشد و پیشرفت فرد دیگری را هدایت می‌کند. یکی از اولین مربیان تاریخ ادبیات آتنا بود، که تلماخوس را به سمت جست‌وجوی پدر گمشده‌اش، ادیسیوس رهنمون کرد.

گلیندا، جادوگر خوب (از داستان جادوگر شهر اُز) مربی دیگری است که کفش‌های یاقوتی را به دوروتی می‌دهد و او را به سمت جاده زرد آجری هدایت می‌کند تا به خانه برسد.

منتور کیست

عاملان هویت، محدودهٔ جست‌وجوی آن که هستیم را گسترش می‌دهند، به دنیای بزرگی که می‌خواهند به ما نشان دهند و ما را در آن راهنمایی کنند.

در تحقیقات هویت، عامل هویت معادل همان مربی است. عاملان هویت، افراد و نهادهایی هستند که عامدانه در شکل‌گیری هویت سایرین ایفای نقش می‌کنند.

نمونه‌های مرسوم عاملان هویت عبارتند از والدین و معلمان و مشاوران. هر کسی ممکن است کار عامل هویت را انجام دهد؛ حتی کسی که شاید ارزش‌ها و علائق و پس‌زمینه‌های متفاوتی داشته باشد.

این به این علت است که عاملان هویت، محدودهٔ جست‌وجوی آن که هستیم را گسترش می‌دهند، به دنیای بزرگی که می‌خواهند به ما نشان دهند و ما را در آن راهنمایی کنند.

اغلب چنین فرض می‌شود که عاملان هویت از شاگردانشان مسن‌تر هستند؛ اما قطعاً بزرگسالان می‌توانند به عنوان عاملان هم‌رده عمل کنند؛ برای مثال، در مطالعه‌ای روی دانشجویان ژاپنی دیده شد که در میان مصاحبه‌ها، دانشجویان از سایر همکلاسی‌ها و هم‌دوره‌ای‌هایشان به خاطر باز کردن چشمشان به سمت نظرگاه‌های متفاوت ابراز تشکر می‌کردند.

اما صرف‌نظر از سنِ عامل هویت، گرایشش به مربی‌گری برای شاگردی که تمایل به آن دارد، کاری از روی بخشندگی است.

شاید بهتر است شما هم به همه کسانی که اِمِ شخصی شما بوده‌اند، فکر کنید و از آنها تشکر کنید.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار