تبلیغات

توضیحات متا (Meta Description) چیست؟

ساختار صفحات یک سایت دارای چندین بخش و در واقع چندین تگ است که توضیحات متا (Meta Description) قسمتی است که در آن به شرح مختصری درباره موضوعیت یک محتوا می‌پردازیم.

این توضیحات در صفحه نتایج جستجو و زیر عنوان صفحه قرار دارند و تاثیر بسزایی در افزایش بازید و نرخ کلیک (CTR) برای ما دارند.

محتوای شما باید کاربران Google را متقاعد کند که روی سایت شما کلیک کنند. توضیحات متا در اینکه کاربر بر روی نتیجه شما کلیک می‌کند یا یکی از 9 پیوند دیگر را در صفحه نتایج گوگل انتخاب می‌کند، تأثیر بسزایی دارد.

به همین دلیل باید فکر کنید که چگونه می‌توانید با یک توصیف متای جذاب که گوگل از آن برای نمایش به کاربر استفاده می‌کند، حس کنجکاوی کاربران را در مورد محتوای خود برانگیزید. توضیحات متا اولین نقطه تماس کاربران Google با وب سایت شماست.

توصیف متا اساساً همان چیزی است که به جستجوگر کمک می‌کند تصمیم بگیرد روی پیوند مقاله یا صفحه کلیک کند یا نه. Meta Description به متقاعد کردن یا ترغیب خوانندگان برای انتخاب سایت شما کمک می‌کند.

متای توضیحات چیست

اصول توضیحات متا

هر آدرس اینترنتی سایت شما باید دارای یک Meta Description منحصر به فرد و بهینه شده باشد. به طوری که توضیحات شما توسط خزنده Google به درستی شناخته شده و سپس به طور کامل به عنوان یک قطعه در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود، فقط چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

تعداد کاراکتر

درباره ی تعداد کاراکتر برای استفاده در توضیحات متا عددهای زیادی در سایت‌های گوناگون مطرح شده که اکثرا تعداد 150 تا 160 کاراکتر را گفتن و بیش از این اندازه توسط “…”  در صفحه نمایش توسط گوگل قطع می‌شوند. ولی پیشنهاد ما به شما بین 135 تا 140 کاراکتر با احتساب فاصله هست.

اگر هم که کم تر از این تعداد کاراکتر را انتخاب کنید Meta Description شما در یک خط نمایش داده می‌شود که خب به این صورت هم راضی کننده نیست و توجه را جلب نمی‌کند.

توضیحات جذاب بنویسید

این کمتر نکته و بیشتر یک قانون اجباری است. اطمینان حاصل کنید که متای مختلف توصیف را برای هر محتوای وب سایت خود ایجاد کرده اید. یک جمله کوتاه برای پیش نمایش محتوا بنویسید که به جستجوگر بگویید چرا باید پست شما را بخواند.

علاوه بر این کاربر مشتاق به ماندن در سایت و مشاهده قسمت‌های دیگر تز سایت شما شود. در این شرایط شما با یک تیر به چند هدف زده اید و علاوه بر افزایش CTR از جهات دیگر هم سایت خود را بهینه کنید و در گوگل بالا بیاورید.

توضیحات متا جایی است که مخاطبان خود را در آن با آن چه که قرار است بخوانند آشنا کند، بنابراین لازم نیست این توضیحات بیش از حد طولانی باشد. خلاصه ای سریع از محتوا برای کاربران ارائه دهید.

از یک یا دو کلمه کلیدی در Meta Description خود استفاده کنید

مطمئنا قبلاً از ارزش استفاده از کلمات کلیدی را در متن و عنوان یک محتوا شنیده اید. اما متا تگ نیز باید شامل کلمات کلیدی باشد که به توصیف محتوای شما کمک می‌کند. برروی یکی از دو کلمه کلیدی منحصر به فرد در متا توضیحات هر محتوا که منتشر می‌کنید تمرکز کنید.

این کلمات کلیدی را در هرجایی پر نکنید و مطمئن شوید که به طور طبیعی متناسب هستند و به کاربر این مفهوم را برساند که اگر برروی لینک کلیک کنند انتظاراتی که دارند را مشاهده کنند.

در حالی که توضیحات متای شما باید دارای کلمات کلیدی باشد، همچنین باید به طور طبیعی برای خوانندگان خوانده شود. اگر فقط برای بدست آوردن رتبه بالا از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده می‌کنید و چگالی کلمه کلیدی را حتی در Meta Description رعایت نکنید، خوانندگان ممکن است توضیحات شما را درک نکنند. یک شرح سخت برای دور زدن گوگل می‌تواند یک کاربر را به راحتی از صفحه شما دور کند.

از استفاده از کاراکترهای ریاضی اجتناب کنید

موتورهای جستجو کاراکترهایی مانند +، – و ” را بعنوان کد HTML میشناسد پس در صورت استفاده از این حروف در متا تگ ممکن است سبب شود گوگل آن را به عنوان کد شناسایی کند و به کل نادیده بگیرد. برای بهینه کردن متا تگ باید از متون ساده استفاده کنید.

این‌ها به عنوان نویسه‌های “غیر الفبا” شناخته می‌شوند و باید از استفاده از آن‌ها در متا خودداری کنید. برخی از آنها در نتایج جستجو با تصوری که شما برای آنها در نظر دارید ظاهر نمی‌شوند.

What is Meta Description

اطلاعات مناسب و چکیده از محتوای خود را بنویسید

اگرچه توضیحات متا مستقیماً بر رتبه سایت شما در گوگل تأثیر نمی‌گذارد، اما وقتی افراد جستجوی پیشرفته را انجام می‌دهند، می‌تواند برای شما مفید باشد. این نوع جستجوها به جستجوگران این امکان را می‌دهد تا معیارهای بیشتری را برای اینکه می‌خواهند نتایج بعدی شامل چه کلماتی باشد وارد کنند. این معیارها با Meta Description شما رابطه متقابل دارند و بنابراین می‌توانند تعیین کنند که آیا صفحه سایت شما اصلاً نشان داده می‌شود یا خیر.

چرا به توضیحات متا نیاز داریم؟

استفاده صحیح از توضیحات متا و رعایت نکات سئو علاوه بر بهبود جایگاه شما در رتبه بندی گوگل میتواند شانس شما را برای کلیک کاربران و ورد به سایت از صفحه جستجوی گوگل افزایش دهد.

اکنون می‌دانید Meta Description چیست، بیایید به یک سوال رایج دیگر پاسخ دهیم، آیا واقعاً به Meta Description نیاز دارید؟ پاسخ قطعا بله است. و به دلایلی که میخوایم بررسی کنیم

میزان کلیک و بازدید از جستجوی طبیعی را افزایش می‌دهد

در هر صفحه نتایج موتور جستجو 10 پیوند آبی وجود به نمایش در‌می‌آید، اما برروی همه‌ی آن‌ها به یک اندازه کلیک نمی‌شود. هرچه نتایج بالاتر باشد، افراد بیشتری آن را مشاهده می‌کنند و به نوبه خود بر روی آن کلیک می‌کنند.

با این حال، برای اینکه نتیجه خود را به رتبه خوبی برسانید، لازم است کاربران شروع به کلیک بر روی آن کنند. Meta Description فرصتی است که شما می‌توانید کاربر را ترغیب کنید تا به جای پیوند دیگران روی پیوند شما کلیک کنند.

Meta Description چیست

شبکه‌های اجتماعی

گوگل تنها سایتی نیست که هنگام انتشار یک محتوا، توضیحات شما را نمایش می‌دهد. شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک به وسیله آن‌چه “نمودار باز” نامیده می‌شود برای ارائه مهمترین داده‌ها در صفحه سایت شما هنگام اشتراک گذاری با دنبال کنندگان خود استفاده می‌کنند.

این نمودار باز شامل Meta Description است. به عبارت دیگر، متا تگ شما فقط باعث ایجاد ترافیک در موتورهای جستجو نمی‌شود زیرا باعث ایجاد ترافیک در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌شود.

مثال‌های توضیحات متا

آنچه در متا تگ خود می‌نویسید کاملاً به موضوع مقاله، پست وبلاگ یا صفحه شما شما بستگی دارد. در اینجا چند مثال از توضیحات متا‌های مختلف وجود دارد.

Meta Description خوب

کلمه کلیدی به صورت صحیح در متا تگ گنجانده شده است.

کلمه کلیدی: “پیج رنک چیست”

متا دیسکریپشن خوب

همانطور که گفتیم توضیحات‌متا یک عامل رتبه بندی رسمی‌در نتایج جستجوی گوگل نیست، اما این بدان معناست که آنچه در متا دیسکریپشن قرار می‌دهید مستقیماً بر رتبه شما تأثیر نمی‌گذارد. اما چیزی که رسما تایید می‌شود این است که آنها بر تعداد کلیک شما تأثیر می‌گذارند، که بر رتبه شما تأثیر می‌گذارد. درج کل کلمه کلیدی خود در توضیحات متا می‌تواند بلافاصله به کاربر بگوید صفحه سایت شما به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهد.

Meta Description بد

کلمه کلیدی: “What is PageRank”

متا دیسکریپشن بد

یک متن گنگ و غیر مفید در متای توضیحات قرار گرفته است. شاید در رتبه‌های بالا هم قرار داشته باشیم اما باید بدانیم همیشه ملاک قرار گرفتن در رتبه‌های بالا با استفاده از دور زدن موتور جستجو نیست.

ضمن آنکه همانطور که گفتیم زمانی که متا خیلی طولانی است و به طور کامل نشان داده نمی‌شود.

اگر Meta Description شما برای دلخواه گوگل بیش از حد طولانی تلقی شود، قطع می‌شود و انتهای جمله را با یک علامت (“…”) جایگزین می‌کند که می‌تواند به راحتی نظر کاربر برای کلیک کردن را تغیر دهد. همانطور که نوشتیم از تعداد 135 تا 140 کاراکتر استفاده کنید تا برای موتور جستجو و کاربر مناسب به نظر برسد.

توضیحات متا را کجا قرار دهیم؟

هر سیستم مدیریت محتوا باید به کاربران امکان اختصاص دادن توضیحات متا را بدهد. افزونه یوست در وردپرس این امکان را برای ما فراهم می‌کند که به این صورت است.

اگر با زبان‌های کد نویسی طراحی سایت می‌کنید هم به راحتی و با تگ متا می‌توانید این توضیحات را برای هر پست خود ایجاد کنید.

در آخر

گوگل بارها اعلام کرده است که  متا تگ برای رتبه بندی به صورت مستقیم محسوب نمی‌شود. گوگل از آن‌ها برای نمایش صفحات در نتایج جستجو هنگامی که کلمات کلیدی جستجو می‌شوند، استفاده می‌نماید.

Meta Description

بتابراین توضیحات متا بصورت غیر مستقیم می‌تواند تاثیر خود را بگذارد و این به این معناست که اگر توضیحات مناسب انتخاب شده باشد می‌تواند در تعداد کلیک کاربران به‌شدت تاثیر گذار باشد و حتما می‌دانید که هر قدر نسبت ظاهر شدن صفحه مورد نظر در نتایج جستجو به تعداد کلیک‌های انجام شده روی آن بیشتر باشد، صفحه مورد نظر از جایگاه‌های بالاتری در صفحه نتایج برخوردار خواهد بود.

منابع :

hubspot

mediavine

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار