تبلیغات

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

گیاه حلفه یا زلف شیطان از گیاهان دارویی ایران می باشد. مهم ترین خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان درمان اسهال خونی، عفونت ادراری و درمان فشار خون بالا می باشد. خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

آشنایی با گیاه حلفه

گیاه حلفه یا زلف شیطان با نام علمی imperata cytindrica از خانواده ی گندمیان می باشد. این گیاه علفی، چندساله، ایستا و دارای ارتفاعی ۱۲۰ سانتیمتری است. برگ هاى این گیاه باریک، به رنگ سبز متمایل به زرد و حاشیه ی آن دندانه دار است. گل آذین خوشه، بسیار فشرده و متراکم و ساقه هاى زیرزمینى (ریزوم ها) خزنده، قوی، ضخیم، گوشتى و فلس دارد که توسط بذر و ریزوم‌ تکثیر می یابد.

زلف شیطان یا حلفه، بیش از ۵۰۰ میلیون هکتار از زمین های سرتاسر دنیا، ۲۰۰ میلیون هکتار از اراضی آسیا و چندین هزار هکتار از زمین های جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا را آلوده کرده است و از بدترین علف هرز نخلستان ها بوده و در سرتاسر مناطق حاره ای دنیا بشمار میرود و همچنین بومی مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر مانند کشورهای آسیا، استرالیا، آفریقا می باشد.
نام های دیگر گیاه حلفه عبارتند از: زلف شیطان، کلته باغی و کِرکِرو

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

خواص درمانی گیاه حلفه درمان اسهال خونی و عفونت ادراری: این گیاه در طب سنتی به دلیل وجود تانن در درمان اسهال خونی و عفونت ادراری به کار می رود. در واقع داروهای حاوی تانن برای درمان عفونت های ادراری و اختلالات روده ای نظیر اسهال و اسهال خونی استفاده می شود. درمان فشار خون بالا: آلکالوئیدها و ساپونین ها در برگ ها این گیاه در درمان فشار خون بالا موثر هستند. ضد التهاب: وجود ساپونین ها و فلاونوئیدها خاصیت ضد التهابی این گیاه را مشخص می کند. خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه حلفه

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه حلفه عبارتند از: ساپونین ها، فلاونوئیدها، آلکالوئیدها و تانن

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه حلفه

زلف شیطان یا حلفه، بذر زیادی تولید می کند. در یک گیاه بیش از ۳۰۰۰ بذر تولید می شود که توانایی زنده ماندن بذر بسیار کوتاه است. بذر کوچک پوشینه دار هر سنبلچه، دارای یک بذر است که در برابر باد متوسط، حدود ۱۵متر تغییر مکان می دهد. یکی از روش های تکثیر این گیاه، تقسیم ریزوم های آن می باشد. خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

خواص درمانی گیاه حلفه یا زلف شیطان چیست ؟

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه حلفه ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

لطفا نظر خود در مورد این مطلب را با ستاره ها از یک تا ۵ مشخص کنید!!

مطالب مرتبط:

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار