تبلیغات

کشف فسیل جنین دایناسور

دایناسورها مدت‌ها پیش منقرض شده‌اند، اما همچنان دانشمندان در حال کشف فسیل‌های آن‌ها هستند. به تازگی اولین فسیل جنین دایناسور «تیرانوسور» کشف شده که اطلاعاتی درباره ابعاد این دایناسور در دوران کودکی در اختیار ما قرار می‌دهد.

به گزارش صبحانه،این پژوهش جدید توسط یکی از دیرینه‌شناسان دانشگاه «ادینبرو» به نام «گرگ فانستون» رهبری شده که در آن استخوان کوچک فک و پنجه یک دایناسور متعلق به اعضای خانواده «تیرانوسوروس رکس» مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهشگران با ایجاد اسکن‌های سه‌بعدی از فسیل‌ها و تحلیل آن‌ها، به این موضوع پی برده‌اند که تیرانوسور در هنگام به دنیا آمدن طولی برابر ۹۱ سانتی‌متر داشته است.

در این مقاله نوشته شده:

    «تخم‌ها و جنین‌های تیرانوسارید و همچنین نمونه‌های کودک دست‌نیافتنی هستند.»

طبق گفته فانستون، تخم‌های تیرانوسور احتمالا دارای پوسته نرم بوده‌اند و به همین دلیل به صورت فسیل باقی نمانده‌اند و دانشمندان دسترسی به آن‌ها ندارند. با وجود اینکه هنوز تخم این دایناسور پیدا نشده، اولین فسیل کشف شده از تیرانوسور اطلاعاتی درباره آن در اختیار ما قرار می‌دهد.

پژوهشگران به این موضوع پی برده‌اند که تخم این دایناسور طولی برابر ۴۳ سانتی‌متر داشته و دایناسورهای جوان در زمانی که اولین قدم‌های خود را برمی‌داشتند، ابعادی نزدیک به سگ‌های «بردر کولی» داشته‌اند.

تیرانوسوروس به لطف ابعاد بزرگ، دستان کوچک و درندگی بسیار مشهور است. طول آن‌ها می‌توانست به ۱۲ متر برسد که برای کودکی به اندازه یک سگ، بسیار بزرگ است. فانستن گفته:

    «شاید با یک دایناسور غول‌پیکر و عظیم روبه‌رو باشیم، اما به این موضوع توجه داشته باشید که درون یک تخم کوچک قرار داشته‌اند. این استخوان‌ها اولین دریچه‌ برای اطلاع از اوایل زندگی تیرانوسوروس هستند و همچنین اطلاعاتی درباره ابعاد و ظاهر آن‌ها در دوران کودکی در اختیار ما قرار می‌دهد.»

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار