تبلیغات

دیابت سالانه جان ۵ میلیون نفر را می‌‌گیرد/ عوارض مرگبار دیابت را بشناسید

رئیس انجمن آترواسکلروز با اشاره به اینکه بيماري‌های قلبی، سكته مغزی و نارسايی مزمن كليه از عوارض دیابت است، گفت: ديابت به همراه فشار خون بالاريسک بروز بيماري قلبي را دو برابر می كند.

دیابت سالانه جان ۵ میلیون نفر را می‌‌گیرد/ عوارض مرگبار دیابت را بشناسیدبه گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روابط عمومی انجمن آترواسکلروز ایران،مسعود قاسمی در آستانه برگزاری ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با دیابت اظهارداشت: ديابت يا بيماري قند كه در واقع بيماري ناشي از اختلال متابوليسم یا عملكرد و ساز و كار بدن است به يك معضل جهاني در زمينه بيماريهاي بشر امروزي تبديل شده است.

وی در ارتباط با علائم رایج ومتداول در ديابت گفت: احساس تشنگي غير معمول، نياز به دفع ادرار بيش از اندازه و غير عادي همچنین افزايش اشتها و احساس گرسنگي غير متناسب با فعاليت از علائم رایج ومتداول در ديابت است که افراد باید این نشانه‌ها را جدی بگیرند.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران  با اشاره به عوارض طولاني مدت ديابت افزود: انواع بيماري‌هاي قلبي، سكته مغزي،نارسايي مزمن كليه،زخم هاي مقاوم به درمان بويژه در پا ها، آسيب در ديد و بينايي از عوارض دیابت است.

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد  یاد آور شد: در فرد سالم كه دچار بيماري ديابت نيست قند مواد غذايي پس از ورود به بدن بواسطه ماده اي بنام أنسولين قادر به ورود به سلول‌هاي بدن براي توليد انرژي است.

قاسمی افزود: دليل بيماري قند يا ديابت يا بواسطه كم شدن ترشح انسولين از لوزالمعده است و يا عدم توانايي سلول‌هاي بدن براي استفاده از انسولين  به منظور جذب قند وارده به بدن است وگاهي هم هر دو عارضه با هم براي فرد ديابت پيش مي‌آيد.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران بیان کرد: بيماري ديابت سه نوع دارد که  نوع اول مخصوص كودكان و نوجوانان است و در سنين پايين بروز پيدا مي‌كند؛ غده لوزوالمعده توان كافي براي توليد أنسولين ندارد،  لذا درمان آن تجويز أنسولين بصورت روزانه بر حسب نياز و تنظيم متناسب قند خون است.

وی در مورد دیابت نوع دوم گفت: در اين نوع ديابت كه در ابتداي بيماري ميزان ترشح أنسولين از لوزالمعده كافي بنظر مي‌رسد، سلول‌ها با شروع مقاومت در پاسخ به أنسولين عملا قند خون كمتري جذب مي‌كنند لذا قند در خون بالا مي‌‌رود در حالي كه قند درون سلول‌ها پايين است. وزن بالا، كاهش فعاليت هاي ورزشي و البته وجود عوامل ژنتيكي مسبب بروز ديابت نوع دوم كه به ديابت بزرگسالان هم معروف است، بحساب مي‌آيند.

قاسمی اضافه کرد: ديابت زمان بارداري نوع سوم است که  اين نوع از ديابت در عده اي از زنان باردار كه سابقه ديابت ندارند و پس از بارداري قند خونشان به حالت طبيعي بر مي‌گردد اطلاق مي‌شود؛ البته هنوز علت دقيق اين نوع ديابت مشخص نشده است.

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد  در مورد خاطر نشان کرد:كاهش وزن،رژيم غذايي كم شيرين،عدم مصرف سيگار،كنترل فشار خون،مراقبت از بهداشت پاها اقدامات مناسب براي پيشگيري از ديابت بزرگسالان و يا كاهش عوارض آن نزد فرد مبتلا به شمار می‌رود.

وی با اعلام اینکه آمار مبتلايان به ديابت در جهان  ٤٢٠ ميليون نفر است، گفت:٩٠ درصد اين گروه مبتلا به نوع دوم يا همان ديابت بزرگسالان هستند. همچنین آمار نشان مي‌دهد كه حدود كمي كمتر از 10درصد مردم ساكن در كره زمين دچار ديابت مي‌شوند.

قاسمی با بیان اینکه هر سال حدود پنج ميليون نفر در اثر ديابت فوت مي‌كنند، بیان داشت:مخارج درمان و پيشگيري از ديابت در هر سال بيشتر از ٦٠٠ ميليارد دلار است. همچنین بيماران ديابتي بالاي ٦٥ سالگي احتمال حوادث قلبي بسيار بيشتري دارند بطوريكه تا مرز هفتاد درصد اين بيماران دليل فوتشان قلبي است.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران  ادامه داد:20 درصد مرگ در بيماران ديابتي به دليل سكته مغزي بوده وعلت فوت با منشأ قلبي در نزد ديابتي ها ٢ تا ٤ برابر بيشتر از افراد غير ديابتي است همچنین ديابت به همراه فشار خون بالاريسك بروز بيماري قلبي را دو برابر ميكند.

وی عنوان کرد: در بيماران ديابتي افزايش كلسترول شيوع بيشتري دارد و در صورت افزايش كلسترول خون خطر بيماري قلبي بسيار بیشتر می‌شود؛ البته كاهش وزن و ورزش موجب اثرات بسيار مفيد در فرد مبتلا به ديابت همچون كاهش قند و فشار خون،كاهش خطر آنفاركتوس قلبي، كاهش خطر سكته مغزي می‌شود.

قاسمی در ارتباط با ورزش‌های مفيد جهت مقابله با دیابت گفت: حداقل ٣٠ دقيقه در روز براي دست کم پنج روز در هفته راهپيمايي يا معادل آن همچنین حدود ٢٥ دقيقه براي سه روز در هفته ورزش هوازي سريع براي كساني كه پزشك مجاز دانسته، می‌تواند در مقابله با دیابت مؤثر باشد.

گفتنی است؛ ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار می‌شود.     

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار