تبلیغات

سابقه ادبیات کودک در ایران به حدود یک قرن برمی‌گردد

مصطفی رحماندوست: ادبیات کودک در ایران حدود 100 سال سابقه و قدمت دارد. در این حوزه من کار خود را از 40 سال گذشته آغاز کرده ام.

سابقه ادبیات کودک در ایران به حدود یک قرن برمی گرددبه گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده کشورمان به دعوت دپارتمان زبان فارسی دانشگاه ذاکر حسین که قدیمی ترین دانشگاه دهلی نو است، در آغاز سال تحصیلی این دانشگاه در کلاس درس دانشجویان سال اول زبان فارسی این دانشگاه حضور یافت.

رحماندوست در خصوص ادبیات کودک و نوجوان گفت: سابقه ادبیات کودک در ایران حدود 100سال است. یکی از مهم ترین اهداف خلق اثر ادبی برای کودکان آشنا ساختن آنها با ارزش واقعی زندگی است. کودکان و خردسالان به اشعار کوتاه و آهنگین مانند لالایی علاقه بیشتری از خود نشان می دهند. بخشی از این ترانه ها ممکن است جنبه های آموزشی نداشته باشد اما به عنوان ادبیات کودک لحاظ می شود که به این گونه آثار «هیچانه» یا «مهملات» گفته می شود.

وی در خصوص ارتباط ادبیات کودک با سطح آموزش و سواد کودک اظهار داشت: با بالا رفتن سن کودک ادبیات کودک و نوجوان با سطح آموزش و سواد کودک ارتباط مستقیم دارد که می توان آن را به دوره قبل از تولد و قبل از آغاز به تحصیل تقسیم کرد.

این شاعر و نویسنده کودک در مورد سابقه ادبیات کودک در ایران گفت: ادبیات کودک در  ایران حدود 100 سال سابقه و قدمت دارد. در این حوزه من کارخود را از 40 سال گذشته آغاز کرده‌ام. سه نسل در ایران با اشعار و آثار من آشنا هستند.

رحماندوست در پایان تعدادی از اشعارخود را به زبان انگلیسی و فارسی برای حاضران خواند و مورد تشویق قرارگرفت.

درادامه این نشست دکترسلیم ملک رئیس دپارتمان بخش فارسی دانشکده ذاکر حسین گفت: زیبایی هرشعری به زبان مبدا شعر است و بعد از ترجمه شعر از زیبایی آن کاسته می شود. به همین دلیل است که شعر هیچ وقت به درستی ترجمه نمی شود.

وی در ادامه گفت: بسیاری از شهرهای هند دارای تاریخ کهن هستند. در این تاریخ کهن آثار فراوانی وجود دارد که در آن ها می توان نشانی از حضور و تاثیر ایران یافت. به صورتی که ما برای اینکه ایران را بشناسیم به جای سفر به ایران می توانیم به شهرهای خودمان سفر کنیم و با فرهنگ ایران آشنا شویم.

دکتر سلیم در پایان سخنان خود به دانشجویان تاکید داشت تا با تمرین، پشتکار و مطالعه به یادگیری زبان فارسی بپردازند. چرا که این زبان دارای ریشه و فرهنگ غنی است.

موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با نمایش 500 عنوان کتاب درغرفه ای به مساحت 18 مترمربع در بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب دهلی‌نو حضوردارد. این نمایشگاه 26 دی ماه به کار خود پایان می دهد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار