تبلیغات

استفاده از نظرسنجی‌های تلفنی برای تبلیغات سیاسی

در سیصد و بیستمین جلسه شورای شهر تهران چه گذشت؟

سیصد و بیستمین جلسه شورای شهر تهران در حالی برگزار شد که اعضا در خصوص استفاده تبلیغاتی از امکانات شهرداری، اجاره هتل در مشهد و مصاحبه شهردار تهران اظهار نظر کردند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،  زمینه مجتبی شاکری در جریان سیصد و بیستمین جلسه غیرعلنی شورای شهر تهران امروز(یکشنبه) اظهار داشت: همان‌گونه که به امامت مقام معظم رهبری بر پیکر آقای هاشمی نماز خواندیم، باید با امامت و داوری ایشان در پیام حکیمانه و تاریخی شان مسیر را ادامه دهیم.

وی با تأکید بر اینکه وحدت به محور نیاز دارد و این محور به ویژه در مورد شخصیت و مواضع مرحوم هاشمی، مقام معظم رهبری است، افزود: هاشمی هم رفیق دیرین و هم همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی رهبری و همکار نزدیک سال‌های متمادی وی در عهد جمهوری اسلامی بود و طبعا معظم له بهترین میزان، شاخص و شاغول درباره مرحوم هاشمی است.

شاکری ضمن هشدار نسبت به این که تقدم و تأخر داشتن در این قضیه برای همه ما ضرر دارد، گفت:‌ همه ما در جمهوری اسلامی ایران زندگی کرده‌ایم و دوران مختلف حیات آقای هاشمی در مبارزات انقلاب، دفاع مقدس، ریاست‌جمهوری و مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام را درک کرده‌ایم. البته در برخی از این دوران‌ها اختلاف نظر جدی میان رهبری و آقای هاشمی وجود دارد که قابل انکار نیست. کمااینکه در داوری رهبری در نمازجمعه 29 خرداد 88 به صراحت درباره موارد اختلافی با آقای هاشمی سخن گفتند.

وی خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی کمتر خبری پنهان باقی می‌ماند و چه از طریق محافظانی که دائما کنار شخصیت‌ها هستند و چه اخباری که نشر پیدا می‌کند، موضوعات پوشیده نخواهد ماند. ضمن این که این روزها به مدد فناوری‌های جدید و رسانه‌های متعدد، صدای کسی بسته نمی‌ماند و پدیده کلید واژه "مظلومیت" ناسنجیده و با اهداف سیاسی به کار گرفته می شود.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این که اگر رهبری را در جایگاه امامت و ولایت با تجربه مشترک 59 ساله با آقای هاشمی ، محور داوری و وحدت قرار دهیم، قطعا این وحدت باقی خواهد ماند، گفت: افراط و تهمت زدن به شخصیت‌ها کاری بد و خطا است، اما این که مطبوعات و رسانه‌ها آقای هاشمی را منصفانه در ترازوی نقد قرار دهند، کار خوبی است.

شاکری در بخش دیگر سخنانش با اشاره به حضور در جلسه شورای عالی فرهنگی شهرداری تهران در هفته گذشته به دعوت شهرداری برای بررسی طرح «سنجش عدالت در شهر»، تصریح کرد: سایت شهرداری تهران سخنان تمام مدعوان این جلسه را پوشش داد و در قالب خبر منتشر کرد اما سخنان بنده در نقد این طرح را به کلی حذف کرد.

وی با بیان این که کمیته فرهنگی با مطالعه نتایج این طرح یکهزار صفحه‌ای، خلاصه آن را در 17 صفحه گردآوری و اشکالات را احصا کرده است که قبلا برای تمام اعضای شورا نیز ارسال شد، گفت: این طرح با پرداختن به چیستی عناوین آسیب های اجتماعی مرحله بعدی چرایی و چگونگی را طی نمی کند و طراحان آن مدلی برای دوم رفت از آسیب ارائه نمی کنند و بیش از این که سنجش عدالت باشد،‌ سنجش سلامت است و خروجی متناسب با انتظارات ندارد و بدون کشف علت ها به مداخله برای رفع آسیب ها پرداخته است که هیچ توجیه منطقی و علمی ندارد .

وی اعلام کرد به زودی نقد مفصل خود را به انضمام خلاصه 17 صفحه‌ای طرح از طریق انتشار در سایت شخصی در اختیار عموم قرار خواهم داد و افزود اجرای این طرح مجوزی از سوی شورای شهر ندارد.

*آیت الله رفسنجانی مرد بحران ها و طوفان ها ی قبل و بعد از انقلاب بودند 

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: انقلاب اسلامی همواره شاهد ظهور مردان بزرگی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده است و بعد از وی نیز این روند ادامه خواهد داشت.

مهدی چمران با یاد آوری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری به تجلیل از مقام وی پرداخت و گفت: آیت الله هاشمی مرد طوفان ها و بحران های قبل و بعد از انقلاب بودند، مردی که در دوران دفاع مقدس و بعد از آن نیز همواره خدمات شایسته ای به انقلاب و نظام اسلامی ما کرده بودند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران همواره شاهد حضور و ظهور مردان بزرگی بوده است که در اعتلای نظام جمهوری اسلامی تلاش کرده اند و امیدواریم بعد از آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز این روند ادامه یابد.

چمران همچنین با اشاره به حضور پر شور مردم در مراسم تشییع این شخصیت برجسته انقلاب گفت: مردم قدر شناس نیز با حضور بزرگ خود تجلیلی شایسته از وی به عمل آورند و قدرشناسی خود را نشان دادند، ما نیز همانند همه ی مردم رحلت یار دیرین امام(ره) و رهبری را بار دیگر تسلیت می گوییم.

چمران همچنین درگذشت جانسوز فرزند احمد دنیامالی عضو شورای اسلامی شهر تهران را به وی تسلیت گفت.

وی همچنین به درگذشت دکتر شریعتمداری اشاره داشت و ضمن تسلیت، اظهار داشت: این فقید عالی مقام نیز از شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی کشور بودند که از همان روزهای آغازین انقلاب در شورای عالی فرهنگی انقلاب و کشور آثار برجسته ای را بر جای گذاشتند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به سالروز 26 دی ماه روز فرار شاه گفت: 26 دی ماه سال 1357 یاد آور خاطره ای بسیار خوش برای همه ی ملت ایران است که همچنان شیرینی آن در اذهان عموم مردم ما باقی نقش بسته است، روزی که شاه از ایران گریخت و با فرار وی دوره حکومت شاهنشاهی در ایران به پایان رسید. 

چمران افزود: فردا 27 دی ماه نیز سالروز شهادت نواب صفوی است که در بیدادگاه شاه به شهادت رسید.

*هاشمی تهمت ها را بی پاسخ گذاشت

محسن سرخو با اشاره به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی با یاد آوری خاطرات روزهای آغازین انقلاب اسلامی گفت: آقای هاشمی یکی از موسسین حزب جمهوری اسلامی به همراه آیت الله بهشتی، آیت الله موسوی اردبیلی و مقام معظم رهبری بودند که این حزب را بنیان نهادند.

وی ادامه داد: آن روزها، روزهایی بود که پایه های انقلاب اسلامی در حال بنا نهاده شدن بود و در این مجال برخی به دنبال نفاق و تفرقه افکنی بودند و از هیچ اقدامی از جمله تهمت و افترا به شخصیت هایی همچون آیت الله بهشتی فروگذار نمی کردند. 

سرخو افزود: اتهامات سنگینی به این شخصیت برجسته انقلاب وارد آوردند، اما وی همه این اتهامات را به جان خرید و حتی در مقام پاسخ بر نیامد، در حالی که اگر هر یک از ما در جای وی بودیم به سرعت بر آشفته می شدیم. 

آیت الله بهشتی این اتهامات را پاسخ نداد و در مظلومیت به شهادت رسید تا جایی که حضرت امام (ره) بعد از شهادت این شخصیت گفتند؛ شهادت بهشتی در مقابل مظلومیت او مصیبت کوچکتری بود. با این حال آیت الله بهشتی قبل از شهادتشان همه را حلال کردند، اما چه مصلحتی از جانب پروردگار در میان بود که خیلی ها فرصت حلالیت طلبیدن از آیت الله هاشمی رفسنجانی را نیافتند.

رئیس کمیته حمل و نقل شورا ادامه داد: مظلومیت آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز یادآور مظلومتی های آیت الله بهشتی بود و این مظلومیت ها همواره در یاد و خاطر مردم باقی خواهد ماند. مظلومیتی هایی که تداعی کننده مظلومتی های امام علی (ع) است .

*اجاره هتل در مشهد از سوی شهرداری به چه منظور است؟ 

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: حرکت هایی که از سوی شهرداری تهران در مجموعه فضای تبلیغاتی انجام می شود مورد نقد است.

غلامرضا انصاری با اشاره به اجاره هتلی در مشهد از سوی شهرداری تهران گفت: در وهله اول خواستار ورود کمیسیون نظارت به این موضوع هستم و در مرحله بعد شهرداری باید پاسخگو باشد که اجاره این هتل به چه منظور بوده است.

انصاری در ادامه افزود: اخیرا در برخی از نظر سنجی های تلفنی از سوی شهرداری تهران کار های تبلیغاتی انجام می شود. 

وی ادامه داد: ما به عنوان مدیریت شهری باید تلاشمان در جهت دوری از فضای تبلیغاتی باشد و لذا حرکت هایی که شهرداری در مجموعه فضای تبلیغاتی انجام می دهد مورد نقد است.

انصاری تصریح کرد: حق هر شهروندی است که از امکانات شهری بهره‌مند باشد، اما نباید از امکانات عمومی شهر تهران در جهت تبلیغات سیاسی استفاده شود.

*شهردار می گوید طرح درهای ایمنی مترو خوب نیست

علی صابری گفت: در ابتدا لازم می‌دانم موردی را در یکی از مصاحبه های شهردار تذکر بدهم، در مراسم ورود واگن های مترو خبرنگار ایران سپید به طور اختصاصی از شهردار تهران مصاحبه می کند که شهردار تهران در انتهای مصاحبه جمله تأمل برانگیزی بر زبان می آورد مبنی بر این که طرح نصب درهای ایمنی طرح خوبی نبود . 

وی ادامه داد : البته بر ما پوشیده است که این جمله بر اثر اشتباه خبرنگار بوده ویا گفته خود شهردار، اما اگر چنین باشد شهرداری باید پاسخگو باشد، چرا که این طرح از سوی شورا به تصویب رسیده و نمایندگان شهرداری نیز با آن موافق بودند. 

صابری در ادامه افزود: من انتقادی هم نسبت به عملکرد برخی مجریان برنامه های صدا و سیما دارم. در برنامه های صدا و سیما، مجریان از جایگاه کارشناس، اظهارنظر نکنند؛ جایگاه مباحث کارشناسی دارای شرایط خاص خود است.

عضو روشندل شورا گفت: در برنامه خونه خوبه مجری به عنوان کارشناس اظهار می کند که از حضور پارکبان ها در خیابان ها خوشحال است و چه بسا این سخن را برای به دست آوردن دل پارکبان ها بیان می کند . 

صابری تصریح کرد: بدون شک یک مجری هم حق دارد به مانند هر شهروندی نظر خود را ابراز کند اما این که از جایگاه یک کارشناس بخواهد نظرات خود را ابراز کند، جای سوال است، این در حالی است که در خصوص وجود یا عدم وجود پارکبان ها بررسی های دقیق لازم است و باید حق شهروندان که استفاده از فضای پارک کنار خیابان ها بدون پرداخت وجه است را نیز در نظر گرفت.

در حال تکمیل...

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار