تبلیغات

آشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

آنچه در این مطلب خواهید خواند

گیاه کهور یا شیشم در طبقه بندی گیاهان دارویی ایران قرار دارد. خواص درمانی گیاه کهور عبارتند از: درمان روماتیسم، اسهال خونی و … آشنایی با خواص درمانی گیاه کهورآشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

آشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

آشنایی با گیاه کهور 

گیاه کهور با نام  Prosopis cineraria گونه ای از درختان صحرایی و همیشه سبز می باشد. این گیاه دارای ارتفاع 25 متر، برگ های قلبی شکل، شاخه های خاکستری، گل های سفید مایل به زرد، میوه نیام و غلاف آن بدون کرک می باشد. این گیاه بومیجنوب شرق آسیا از جمله ایران، هند، پاکستان ، عربستان و یمن و هندوستان است و همچنین در جیرفت، بلوچستان و آبادان دیده می شود.

نامهای دیگر گیاه کهور در طب سنتی عبارتند از: جند، غاف

در بلوچستان در تنگ سرحه نام محلی آن زاقا و در جیرفت جک است و در آبادان آن را سیسو می نامند.

خواص درمانی گیاه کهور درمان ناراحتی ها دوران حامگلی: یکی از مهم ترین خواص درمانی گیاه کهور درمان ناراحتی ها دوران حامگلی می باشد. بدین منظور آن را له نموده و با کمی قند مخلوط کرده و میل گردد. البته مصرف آن با نظر پزشک انجام شود. مقوی و محرک: در کشور  هند از برگ های آن به عنوان مقوی و محرک استفاده می گردد. معالجه سوزاک: از جوشانده برگ های آن به عنوان معالجه سوزاک استفاده می گردد. خلط آور و اشتها آور: پوست و چوب گیاه کهور خلط آور و اشتها آور است. درمان جذام و جوش و کورک: از خاک اره چوب آن جوشانده ای درست نموده و به عنوان استعمال خارجی درمان جذام و جوش و کورک استفاده می نمایند. درمان لکه های پوستی: قسمت گوشتی بین دانه ها در غلاف میوه به درمان لکه های پوستی می پردازد. از بین بردن موهای زائد: در لاس بلا هندوستان از خاکستر چوب آن برای از بین بردن موهای زائد استفاده می گردد. رفع قی و تهوع: از جوشانده ی آن به عنوان استعمال داخلی برای رفع قی و تهوع استفاده می گردد. درمان روماتیسم: از دیگر خواص درمانی گیاه کهور درمان روماتیسم می باشد. درمان عقرب زدگی: گیاه را به عنوان ضماد بر روی محل گزیدگی گذاشته شود. درمان اسهالی خونی پاک کننده و مقوی جلوگیری از سقط جنین درمان برونشیت آسم آشنایی با خواص درمانی گیاه کهورآشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

آشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

خواص درمانی ریشه درخت کهور

ریشه گیاه کهور قابض می باشد.

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه کهور 

ترکیبات شیمیایی در غلاف میوه ی گیاه کهور 2 درصد تانن و چوب آن دارای اسانس روغنی است که در آن در حدود 9/9 درصد ماده بیزابولن و 66 درصد نروبیدل وجود دارد.برگ و میوه کهور ایرانی دارای ۶۸/۱۱ درصد پروتئین می باشد.

مضرات درخت کهور

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

کاربرد درخت کهور

چوب کهور ایرانی در نجاری کاربرد دارد، همچنین به شکل خمیر چوب در صنایع کاغذ سازی استفاده می گردد.

نکات بیشتر درباره گیاه کهور

برگ و میوه کهور ایرانی در مقایسه با یونجه از ارزش غذایی مطلوبی برخوردار می باشد و برای تغذیه شتر، گاو، گوسفند، بز و وحوش علف خوار و سرشاخه خوار بسیار خوشخوراک است. درخت کهور به دلیل استفاده ی زیاد پادشاه صحرا نامیده می شود. درخت کهور برای مقابله با بیابان زدایی بسیار مفید بوده و درخت ملی امارات متحده عربی می باشد. امروزه متاسفانه این درخت در لیست گیاهان در معرض نابودی می باشد. درخت کهورنقشی حیاتی در حفظ اکوسیستم های مناطق خشک و نیمه خشک دارد . آشنایی با خواص درمانی گیاه کهورآشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

آشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه کهور ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

آشنایی با خواص درمانی گیاه کهور

لطفا نظر خود در مورد این مطلب را با ستاره ها از یک تا 5 مشخص کنید!!

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار