تبلیغات

مجازات خروج غیر قانونی از کشور برای حضور در مراسم اربعین حسینی چیست؟

قطعا با افرادی که بدون ثبت نام در سامانه سماح و بدون مدارک لازم قصد خروج از کشور را داشته باشند برخورد جدی خواهد شد.

به گزارش صبحانه،هر ساله با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی سیل مشتاقان زیارت حرم امام حسین (ع) هم به سمت کربلا و کشور عراق راهی می‌شوند. خروج از کشور و ورود به کشور عراق دارای قوانینی است که بایستی از سوی همه رعایت شود و تخطی از این قوانین نیز برای زائران قاعدتا دارای عواقبی است.

به همین دلیل طی این سال‌ها همواره از زائران درخواست شده که بدون در دست داشتن مدارک معتبر به مرز مراجعه نکنند.

احمد محمدی فر، دبیر کل ستاد مرکزی اربعین حسینی، در پاسخ به این سوال که اگر زائران مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور را نداشته باشند با چه مجازاتی رو به رو میشوند؟ افزود: قطعا با افرادی که بدون ثبت نام در سامانه سماح و بدون مدارک لازم قصد خروج از کشور را داشته باشند برخورد جدی خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: این برخورد بسته به اینکه افراد در داخل خاک کشور دستگیر شوند و یا اینکه در داخل خاک عراق دستگیر شوند و بسته به قوانین دو کشور متفاوت است.

جریمه ورود غیرقانونی به کشور عراق

با توجه به حساسیت دولت عراق ورود به خاک این کشور بدون روادید یا بدون ثبت مهر ورود، به‌عنوان ورود غیرقانونی تلقی می‌شود و حداقل سه سال زندانی دارد، پس معطلی چندساعته پشت مرز بهتر از چند سال زندانی و یا چندین ماه معطلی است.

باید دقت و توجه شود که قبل از اتمام مدت روادید نسبت به خروج اقدام شود چرا که اقامت غیرمجاز، جریمه سنگینی در پی خواهد داشت یعنی جریمه زائران روز اول ۳۰ دلار و هر روز اضافی ۱۰ دلار خواهد بود.

در تفاهم‌نامه اربعین با عراق تاکید شده است که هیچ‌کسی بدون داشتن ویزا و گذرنامه حق ورود به کشور عراق را ندارد و اگر کسی بدون گذرنامه و ویزا وارد این کشور شد، در صورت دستگیری مجازات حبس در انتظار وی خواهد بود.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار