تبلیغات

شیب بسیار تند کرونا در ۱۲ استان کشور

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: در ۱۲ استان شیب بسیار تند بیماری کرونا را داریم ودر ۱۱ استان دیگر شیب تند است اما به شدت ۱۲ استان دیگر نیست.

شیب بسیار تند کرونا در ۱۲ استان کشوربه گزارش صبحانه،علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا روز شنبه بیست و یکم فروردین ۱۴۰۰، در حاشیه نشست ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: همه استان ها با موج سنگین ابتلا به کرونا مواجه هستند و اکثر بیمارستان ها شلوغ شده اند و آمار مراجعان به بیمارستان‌ها بالاست و استان هایی که تازه از موج قبلی رهایی پیدا کرده بودند، گرفتار موج جدید کرونا شدند.عوامل شکل گیری موج چهارم کرونا

وی با اشاره به عوامل شکل گیری موج چهارم کرونا بیان کرد: قبل از سال تحویل در نیمه اسفندماه خریدهای شب عید را داشتیم، دورهمی‌، دید و بازدید و... که سبب شد در شاخص رعایت دستورالعمل ها افت داشه باشیم و این عدد به زیر ۶۰ درصد رسید.

 سخنگوی ستاد مقابله با کرونا افزود: از طرف دیگر در تعطیلات نوروز دید و بازدید، رفتن به کافه و رستوران، تعدد مراسم پر تراکم مانند عروسی و عزا از عوامل شکل گیری موج چهارم بیماری کرونا بود.

رییسی ادامه داد: اما یک عامل بسیار مهم در گسترش ویروس نه تنها در ایران بلکه حتی در سایر کشورها بحث وجود کرونای انگلیسی بود که دیگر می‌توان گفت سوش غالب بیماری در کشور از این نوع است و الگو و مدلی که استان‌ها را درگیر بیماری می‌کند موید این مسئله است.

شیب تند کرونا در ۱۱ استان

 سخنگوی ستاد مقابله با کروناادامه داد: در ۱۲ استان شیب بسیار تندی از بیماری را شاهد هستیم. استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، کرمان، لرستان، همدان، زنجان، مرکزی، قم، فارس از استان‌هایی هستند که شیب بسیار تند بیماری کرونا را تجربه می‌کنند و باید مراقب بود که از خسارت وارده بکاهیم.

وی افزود: در  ۱۱ استان دیگر نیز شیب تند است اما نه به اندازه ۱۲ استانی که ذکر شد. در واقع این استان‌ها هم وارد موج چهارم شده‌اند و شیب بیماری در این استان‌ها به تدریج  تند می‌شود و باید مراقب باشند زیرا روزهای سختی پیش رو خواهند داشت، استان‌های ایلام، البرز، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، قزوین شیب تندی از بیماری کرونا دارند.

موج جدید کرونای انگلیسی در سه استان

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: استان‌های گیلان، مازندران و خوزستان تازه از موج قبلی رها شدند اما موج جدیدی از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی را تجربه می‌کنند، علی‌رغم اینکه در مدت اخیر استان‌ خوزستان درگیر بود اما اکنون شهرستان‌های این استان درگیر بیماری هستند و باید به شدت مراقبت کنند.

چهار استان در ابتدای موج چهارم کرونا

 سخنگوی ستاد مقابله با کرونا افزود: چهار استان یزد، کهگیلویه و بویر احمد، سیستان و بلوچستان و گلستان هم در ابتدای موج هستند که شاید بتوان با رعایت شدیدتر دستورالعمل‌ها کاری کرد که کمتر درگیر موج شوند افزون بر این ها استان هرمزگان هم به همین شکل در ابتدای یک موج است.

آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرها

رئیسی تاکید کرد: در مجموع ۲۵۷ شهر قرمز،  ۱۲۹ شهر نارنجی، ۵۱ شهر زرد و ۱۱ شهر آبی داریم و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم به ۵۶ درصد رسیده است که بسیار عدد پایینی است.

وی گفت: از امروز به مدت ۱۰ روز طرح مدیریت هوشمند محدودیت کرونا بر اساس رنگ‌بندی در ارتباط با شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اعمال خواهد شد.

چگونگی فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: در شهرهای قرمز به جز گروه مشاغل یک که ضروری هستند بقیه مشاغل تعطیل است. در شهرهای نارنجی مشاغل ۱ و ۲ مجاز به فعالیت هستند و در شهرهای زرد هم مشاغل ۱ و ۲ و ۳ فعالیت می کنند.

تجمع و مهمانی ممنوع

وی گفت: در این مرحله از اپیدمی مهم‌ترین کار این است که از حضور در جمع پرهیز کنیم، محل سربسته و فاقد تهویه مناسب احتمال انتقال ویروس را افزایش می‌دهد. رستوران‌هایی که افراد در آن غذا می‌خورند جای بسیار مهمی در انتقال بیماری کرونا هستند. اکنون در اطرافیان‌مان هم دیده‌ایم که اگر یک نفر در یک خانواده مبتلا شود همه اطرافیان را هم درگیر کرده است یا یک نفر با علائم خفیف وارد مهمانی شده و بیش از ۲۰ نفر را به کرونا مبتلا کرده است.  

رییسی افزود: امیدوارم با رعایت دستورالعمل‌ها از میزان خسارت، ابتلا و مرگ و میر بکاهیم. این تجربه را در آذرماه داشتیم که با تعطیلی سراسری بر اساس مدیریت هوشمند توانستیم بیماری را کنترل کنیم. اکنون موج جدید در حال درگیر کردن کشورهاست و امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها سلامتی را برای خانواده‌ها حفظ کنیم./باشگاه خبرنگاران

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار