تبلیغات

خواص ترنجبین برای سلامت + فواید شگفت انگیزی که پوست و مو و سلامت دارد

ترنجبین دارای ترکیبات قندی زیاد و مختلفی مانند گلوکز، فروکتوز، ساکاروز و تری ساکارید است و این ترکیبات قندی خیلی راحت در آب حل می شوند. در گذشته از ترنجبین برای تهیه قند به صورت سنتی استفاده می کردند ولی به مرور زمان خواص دارویی ترنجبین به اثبات رسید و امروزه آن را فقط به عنوان دارو برای درمان بعضی از بیماری های به فروش می رسانند. ترنجبین هم مانند گیاه گزنه فواید دارویی و درمانی دارد.

برای استفاده از ترنجبین می توانید آن را کمی در آب جوش حل کنید و پس از حل شدن ترنجبین درون آب جوش می بینید که مایعی صاف روی سطح آب تشکیل می شود مایه صاف را بردارید و بگذارید که مدتی بماند تا تمام مواد خارجی آن ته نشین شود سپس می توانید پس از ته نشین شدن مواد خارجی مایه صاف را میل کنید. بهتر است که آب ترنجبین را در صبح و به صورت ناشتا میل کنید.

درخشان کننده پوست و رفع لک های پوستی

ترنجبین خون را تصفیه می کند و برای پوست هم بسیار مناسب است و باعث صاف و درخشان شدن پوست می شود. پس ترنجبین را 5 ساعت درون آب خیس کنید سپس به آن دو قاشق خاکشیر اضافه کنید و بنوشید. اگر روزانه به مدت 3 هفته از این روش استفاده کنید، پوست شما شفاف می شود و دیگر لک نمی بینید.

درمان یبوست

ترنجبین می تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بدهد و باعث دفع راحت مدفوع می شود و از مبتلا شدن به یبوست جلوگیری می کند.

درمان شوره سر

استفاده کردن از ترنجبین باعث رفع شوره سرد می شود. روزانه دو تا سه لیوان شربت خاکشیر و ترنجبین بنوشید تا از شر شوره و خارش راحت شوید.

✅ بخوانید: خواص تخم شوید ؛ تخم شوید چه خواص و چه مضراتی برای سلامت دارد؟

از بین برنده انگل ها و کرم ها

بعضی از افراد دچار بیماری انگل هستند و با استفاده از ترنجبین می توان این مشکل را رفع کرد. این گیاه دارای سانتونین است که از قوی ترین مواد برای نابود کردن کرم و انگل به حساب می آید.

هشدار : اکثر افراد به منظور رفع زردی نوزادان از مخلوط آب قند و ترنجبین استفاده می کنند که استفاده از این روش علاوه بر اینکه هیچ تاثیر در بهبودی ندارد بلکه باعث می شود نوزاد دچار استفراغ و اسهال نیز شود.

بررسی خواص دارویی دیگر ترنجبینترنجبین دارای خاصیت ملین و مسهل است. و دوز مصرفی آن به عنوان ملین بین ۱۰ تا ۷۰ گرم است که سن بیمار تایین کننده دوز مصرفی است. اگر از ترنجبین به مقدار زیاد استفاده کنید به عنوان یک مسهل عمل می کند و استفاده از دوز پایین ترنجبین به عنوان یک ملین عمل می کند.درمان سرفه و تسکین درد سینهتسکین دهنده عطش و تباگر ترنجبین را با آب پنیر میل کنید برای اخراج اخلاط سوخته بسیار تاثیر گذار می شود و هم چنین میل کردن ترنجبین با ماء الشعیر برای دفع اخلاط گرم بسیار مفید است.میل کردن کره و ترنجبین برای باز کردن ادرار تاثیر گذار است.درمان بواسیر با گل های ترنجبین امکان پذیر است.درمان روماتیسم نیز با مالیدن روغن برگ های ترنجبین میسر می شودمیل کردن ترنجبین با آب زیره برای درمان صدای شکم که با تب نیز همراه است بسیار مفید است.ترنجبین با خاصیت ضد میکروبی که دارد برای درمان بیماری های عفونی در بدن مفید است و هم چنین میکروب های درون بدن را نیز از بین می برد.درمان بیماری های کلیوی و سنگ کلیهدرمان کم کاری کبدترنجبین دارای خاصیت ضد انگلی است و برای تهیه دارو های ضد کرم مفید است.درمان گری و ریزی مو با استفاده از گل و برگ این گیاه از دیگر فواید دارویی ترنجبین محسوب می شودترنجبین را اگر در هنگان نیش زدن عقرب بر روی محل نیش زده شده قرار دهید بسیار مفید و موثر است.فواید ترنجبین برای نوزاد

پاکسازی روده نوزاد با ترنجبین می تواند باعث شود که نوزاد کمتر به سرماخوردگی مبتلا شود. ترنجبین ملین و مسهل است. می توانید دل درد و معده درد نوزاد را با ترنجبین تسکین دهید.

ترنجبین باعث پاکسازی دستگاه گوارش از اخلاط و خونابه های بازمانده دوران جنینی هم می شود.

✅ بخوانید: خواص کندر برای لاغری و نحوه مصرف کندر برای کاهش وزن

روش تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب ترنجبین، کمی از این گیاه دارویی را درون آب جوش حل کنید سپس مایع را بردارید و اجازه دهید کمی بماند تا مواد خارجی آن ته نشین گردد، سپس مایع صاف روی به دست آمده را بنوشید که اگر به صورت ناشتا آن را میل کنید تاثیر بیشتری دارد و به صورت معمول مقدار خوراکی آن 12 تا 35 گرم است.

نکته: استفاده از ترنجبین در افرادی که بیماری حصبه و اسهال خونی و آبله و خون ادراری مبتلا هستند ممنوع است و هم چنین خوردن ترنجبین برای افراد گرم مزاج مضر است.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار